شنبه ٠٨ آذر ١٣٩٩


خبر کلینیک شهید مفتح
شماره خبر:١٠٥٧١ تاریخ خبر:سه شنبه ١٦ تير ١٣٩٤
گفتگو با متخصص تغذیه کلینیک های یاسوج
تغییرات بدن در دوران روزه داری چگونه است؟/توصیه های متخصص تغذیه به روزه داران/ دلیل بوی بد دهان / مصرف آب در فاصله افطار تا سحر فراموش نشود!

متخصص تغدیه دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: در وعده سحر، حتما غذاهای آب دار، میوه و سبزیجات آب دار، مانند هلو، هندوانه، طالبی، خربزه، کاهو و ترکیباتی که آب کافی داشته باشند، گنجانده شوند

متخصص تغدیه دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: در وعده سحر، حتما غذاهای آب دار، میوه و سبزیجات آب دار، مانند هلو، هندوانه، طالبی، خربزه، کاهو و ترکیباتی که آب کافی داشته باشند، گنجانده شوند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج؛ دکتر جانمحمد ملک زاده با اشاره به تغییراتی که در دوران روزه داری در بدن به وجود می آید، یادآور شد: در زمان روزه داری به دلیل عدم مصرف غذا، بدن شروع به استفاده از قندهای ذخیره می کند.

وی  ادامه داد: بدن از قندهای ذخیره ای که در ماهیچه ها و کبد هستند، استفاده می کند و به تدریج مورد استفاده قرار می گیرند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی استان یادآور شد: این قندهای ذخیره حدود ۸ تا حداکثر ۱۲ ساعت قابل استفاده است و بعد از آن قندهای ذخیره تمام شده و بدن ناچار است، قندهای جدیدی را از بافت های بدن بسازد.

وی با اشاره با اینکه برای ساختن قند جدید، بخشی از بافت های پروتئین بدن تجزیه و اسیدهای آمینه آن تبدیل به قند می شوند، اظهار داشت: بعد از مدت زمانی، مصرف قندها هم کاهش پیدا می کند و بدن برای تامین انرژی شروع به چربی سوزی می کند.

بوی بد دهان ناشی از افزایش سوخت چربی های بدن است!

دکتر ملک زاده اضافه کرد: با افزایش مصرف چربی ها، کم کم دهان یا تنفس بوی خاصی می گیرد که این بوی بد، مخصوص تنفس روزه داری است و به دلیل افزایش سوخت چربی ها است.

تغذیه در دروان روزه داری

این متخصص تغذیه اظهار داشت: روزه داران برای اینکه کمتر به سمت چربی بروند و هم اینکه کمتر بوی بد تنفس مخصوص روزه داری را داشته باشند، می توانند با افزایش قندهای مرکب و قندهای پیچیده به افزایش دخیره کربو هیدرات در بدن خود کمک کند.

وی در همین راستا ادامه داد: برای این کار باید در وعده سحر، از غذاهای حاوی کربوهیدرات کمپیکس مانند حبوبات، غلات کامل و همچنین میوه جات استفاده کنند، به این ترتیب که مصرف این مواد در وعده سحر می تواند باعث وارد شدن قند کافی به بدن شود و شخص روزه دار مدت بیشتری را از قند دریافت شده، از راه غذا دریافت کند.

مصرف آب در فاصله افطار تا سحر فراموش نشود!

دکتر ملک زاده با بیان اینکه علاوه بر مسائل ذکر شده، یکی از مسائل خیلی مهم در دوران روزه داری، مصرف آب است، تصریح کرد: با توجه به گرم بودن هوا و اینکه بدن ساعت های طولانی مجاز به دریافت آب و غذا نیست، حتما روزه داران در فاصله بین افطار و سحر، آب کافی میل نمایند.

وی، مصرف حداقل ۲ تا ۳ لیتر آب، همراه با غذا یا به صورت آب خالص که به صورت جرعه جرعه یا کم کم باشد را توصیه نمود.

در وعده سحر، ترکیبات آب دار استفاده کنید

متخصص تغذیه دانشگاه علوم پزشکی یاسوج خاطرنشان کرد: در وعده سحر، حتما غذاهای آب دار، میوه و سبزیجات آب دار، مانند هلو، هندوانه، طالبی، خربزه، کاهو و ترکیباتی که آب کافی داشته باشند، گنجانده شوند.

از خوردن غذاهایی که باعث تشدید تشنگی می شوند، امتناع نمایید

دکتر ملک زاده بیان کرد: از خوردن بعضی از غذاها مانند غذاهای خیلی چرب، خیلی شیرین، خیلی شور و غذاهای حاوی گوشت زیاد، غذاهای دریایی که باعث تشدید تشنگی می شوند، در وعده سحر، امتناع نمایید.

از نوشیدنی های حاوی کافئین پرهیز نمایید

وی همچنین توصیه نمود: علاوه بر این از نوشیدنی هایی حاوی کافئین مانند قهوه، چای، نصف کافه و ترکیباتی از این قبیل که باعث افزایش دفع آب بدن از راه ادار می شوند، پرهیز نمایید.

دکتر ملک زاده افزود: پس روزه داران عزیز در وعده سحر از مصرف زیاد قهوه و چای غلیط خودداری و حتی الامقدور از چای و قهوه رقیق کمتر استفاده و به جای آن، آب میل نمایند.

وعده افطار با مایعات ولرم شروع نمایید

وی در ادامه با بیان اینکه بعد از ساعت های متوالی، دریافت نکردن آب و غدا قصد افطار دارد، گفت: فرد باید افطار را با مصرف مایعات ولرم شروع نماید، زیرا معده طی ساعات طولانی، خشک و کم فعالیت شده و عملا جمع شده است؛ بنابراین با مصرف مایعات ولرم، معده حرکات خودش را آهسته آهسته بر می گرداند و آماده دریافت غذا می شود و بعد از این می توانیم به سراغ غداهای جامدتر برویم.

دکتر ملک زاده در پایان توصیه نمود: در دوران روزه داری حتما در طول دوره ی مجاز دریافت غذا، مایعات کافی، میوه و سبزیجات مصرف نمایید تا ویتامین ها و مواد معدنی لازم برای حفظ متابولیسم طبیعی بدن، به بدن برسد و شخص دچار شوء تغذیه نشود.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب علمی
نوبت دهی کلینیک

 

تلفن نوبت دهی کلینیک : 07491013813

 

با توجه به تغییر لینک های سامانه نوبت دهی لطفا از لینک زیر استفاده نمایید.</